Obec Spišské Hanušovce, lyžovačka na Zamagurí

Obec Spišské Hanušovce sa nachádza na strednom Zamagurí v nadmorskej výške 614 metrov nad morom. S rozlohou 1430 ha je domovom 751 obyvateľov a jej prvá zmienka pochádza z roku 1313. Prvá farnosť tu však pravdepodobne existovala už v roku 1236. Názov obce má pochádzať z mena miestneho baču Hanuša, ktorého dcéru si podľa miestnej legendy vzal poľský šľachtic Zápoľský. Podľa písomných prameňov ju však založil šoltýš Henus. Neskôr rehoľníci Božieho hrobu z prepošstva v Lendaku do Hanušoviec pozvali osadníkov z poľského Miechova pri Krakove, ktorí vlastnili obec do roku 1593 a predali ju Jurajovi Horvátovi – Paločayovi. Kataster obce Spišské Hanušovce sa nachádza v tesnej blízkosti poľských hraníc. Oddeľuje ho od nich len pár stoviek metrov patriacich obci Veľká Franková, alebo Matiašovce. Do Poľska je to, čo by ste kameňom dohodili, cez Spišskú Starú Ves, smer poľský Nowy Targ.

Pamätihodnosti v obci:
Aj obec malá ako Spišské Hanušovce s amôže pýšiť zaujímavosťami medzi historicko-architektonickými pamiatkami. Jednou z nich je viac ako 800 ročný kostol Sv. Ondreja, niekoľko krát prestavovaný bez charakteristického architektonického slohu. Vybudovaný z kamenného muriva vo vnútri ukrýva cenné oltáre a sochy so zachovanými lavicami.
ďalšou významnou miestnou pamiatkou je pôvodne klasicistický kaštieľ z 19. storočia rodiny Spillenbergovcov, ktorý v roku 2008 zrekonštruovala na atraktívneho hotelové bývanie súkromná firma.

Mapa s polohou obce:

Trasy:
Z Popradu do Hanušoviec autom do 50 minút
Z Bratislavy do Hanušoviec niečo cez 4 hodiny
Z Košíc do Hanušoviec niečo cez 2 hodiny
Zo Žiliny do Hanúšuviec okolo 2 a pol hodiny
Z Banskej Bystrice do Hanušoviec niečo cez 2 hodiny