Zamagurie, región na severovýchode Slovenska | Ski Areál

Zamagurie je menší región nachádzajúci sa na severe Spiša, ktorého severnú hranicu tvorí Dunajec a presahuje až do Poľska, kde je súčasťou Malopoľského vojvodstva. Zamagurie je nádherným miestom, ktoré má slabú propagáciu, no nesmierne krásne miesta, prírodu a možnosti pre turistov pokojne aj z druhej strany planéty. Hlavnými ťahákmi Zamaguria sú nepochybne Pieniny, národný park s prírodnými krásami, lesmi a aj hydrologickými skvostami, riekou Dunajec s osobitou kultúrou splavovania tejto rieky výrazne spoločnou s Poľskom. Je to však aj obec Červený Kláštor s jej kartuziánskym kláštorom, ktorý je miesto významné z historického hľadiska, aj filmového, keďže sa tu odohrával jednak filmový, no hlavne ten skutočný príbeh o mníchovi Cypriánovi.

Dunajec je známy splavovaním rieky, ale tiež neobyčajným slovensko-poľským priateľstvom miestnych pltníkov. Obdivovať môžete aj krásy goralských dediniek ako Jezersko v tesnej blízkosti Spišských Hanušoviec či v Osturni. Na juhu Spišskej Magury sa nachádzajú jedny z najvýznamnejších slovenských kúpeľov Vyšné Ružbachy.
Jedno z najvýznamnejších pravidelných podujatí v tejto oblasti sú Zamagurské folklórne slávnosti, ktoré sa konajú v polovici júna už od roku 1976 v prírodnom amfiteátri na brehu rieky Dunajec v obci Červený Kláštor.